Haritada Göster

Sancaklar Yeraltı Camii

Büyükçekmece de yer almaktadır. Mimar Emre Arolat tarafından yapılmıştır. Sancaklar Camii alışılmışın dışında görüntüsüyle dikkat çekmektedir.

Sancaklar Yeraltı Camii
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

SANCAKLAR YERALTI CAMİİ

Büyükçekmece de yer almaktadır. Mimar Emre Arolat tarafından yapılmıştır. Sancaklar Camii alışılmışın dışında görüntüsüyle dikkat çekmektedir. Dünya Mimarlık Festivali'nde birinci olmuştur. Sancaklar camii alışagelmiş camilerden farklı yapısıyla dikkat çekmektedir ve Hz. Muhammed'e ilk vahiy geldiği Hira mağarasından esinlenerek inşa edilmiştir.

Dışarıdan bakıldığında camiye benzemeyen Sancaklar cami yerin altındadır ve eski yapıları andırmaktadır.

Uluslararası iki ödül almıştır. Proje bazında Barselona da ve bitmiş mimari projenin eseri olarak da Singapur da birincilik ödülü almıştır.

Büyükçekmece'nin alışıla gelmiş Osmanlı ve Selçuklu tarzı camilerden farklı bir camiye sahip olmuştur. Sancak ailesi tarafından yaptırılmıştır.

Burası sadece beş vakit namaz kılınan yer olarak kalmayıp ayrıca arka tarafında yer alan kütüphanede özellikle dini konularda yüksek lisans, doktora, mastır hazırlamak isteyenlerinde gelip faydalanabilecekleri ve sürekli yaşayan bir ibadethane olarak hayatını devam ettirecek olan bir camidir.

Sancaklar Camii sadeliği ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. 7400 m2lik alanda yer alan caminin kapalı alanı 1200 m2 olup 650 kişinin ibadet edebileceği bir yer. Hira mağarasından esinlenerek yapılan bu cami, sadeliğin olması gerektiği düşüncesiyle aydınlatma konulmamıştır. Gün ışığının içeri girmesiyle aydınlanan cami de minareye çıkmak için hem merdiven hem de asansör bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında camiye benzemediği için minare yerleştirilmiştir.

Büyükçekmece Toskana Vadisi’nde yer alan Sancaklar Camii’ye ulaşmak için özel araçlarınızı kullanmanız gerekiyor. TEM otoyolundan Edirne yönünden gidip, Hadımköy çıkışından çıkarak Seyidoğlu Pastanesinin yanından dönerek buraya gidebilirsiniz.

Adres: Karaağaç Mh. Sırtköy Mevkii, Sancaklar Camii, Büyükçekmece/ İstanbul

  • Kutsal Mekanlar
  • Ücretsiz
  • Lavabo & WC
  • Camii


Ulaşım

  • Özel Araç
  • Basamaksız Giriş

Otopark

  • Ücretsiz

Sosyal İmkanlar

  • Lavabo & WC
  • Camii
43365
Son Güncelleme: 10 Haziran 2022, Cuma
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

2 Yorum, 2 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...


Avatar - 00:25 16/11/2020 -

Murat Akkoç

Çok güzel çekilmiş fotoğraflar elinize sağlık

Avatar - 11:29 05/05/2017 -

Murat tosun