Haritada Göster

Kız Kulesi, Geçmişten Günümüze

Hafta sonları ve akşamları kız kulesi ve ay ışığı karşısında çekirdek çitleyip yanında da çay içebileceğiniz bir ortam.

Kız Kulesi, Geçmişten Günümüze
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

KIZ KULESİ MÜZESİ HAKKINDA BİLGİLER VE ZİYARET SAATLERİ

Kız Kulesi Tarihçesi

Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II.Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir. Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür.

2023 Kız Kulesi Restorasyonu

2021 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları Mayıs 2023'te sona ermiştir. Aslına yaraşır şekilde restore edilen kule, 11 Mayıs 2023 tarihinde lazer gösterisiyle birlikte açıldı.

İstanbul Boğazı’nın incisi Kız Kulesi, gözlerini yeniden açtı. Her akşam saat 21:00’de yapılacak olan ışık ve lazer gösterisine sizleri bekliyor.

Artık restaurant olarak kullanılmayacak olan Kız Kulesi anıt eser olarak kapılarını açtı. Sizleri onun gözlerinden İstanbul’u seyretmeye davet ediyor.

Kız Kulesi Hakkında Diğer Bilgiler

Kız Kulesi’ne ÜCRETSİZ giriş yapacak olan MüzeKart sahipleri sadece ulaşım ücretini ödeyerek ziyaret edebilirler.

Kız Kulesi haftanın her günü, 09:00 - 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kız kulesi Üsküdar da bulunmaktadır. Eminönü'nden vapurlar ile karşıya geçip, kısa bir yürüme mesafesinden sonra kız kulesinin en yakın karşı kıyısına ulaşabilirsiniz.

Hafta sonları ve akşamları kız kulesi ve ay ışığı karşısında oturabileceğiniz bir ortam var. Eğer kız kulesine çıkmak isterseniz de küçük sandallar yardımı ile gidip dönebilirsiniz.

Akşam çekilen Kız Kulesi resimlerini bir çok bilgisayarın masaüstünde görebilmekteyiz. Gündüzleri ise düğün veya nişan çekimleri için kullanılabiliyor. 

 • Manzaralı Yerler
 • Doğal Mekanlar
 • Marmaray
 • Ücretsiz
 • Deniz


Ulaşım

 • Marmaray
 • Özel Araç
 • Minibüs
 • Otobüs

Otopark

 • Ücretsiz

Manzara

 • Deniz

Kaynak: www.kizkulesi.gov.tr

13064
Son Güncelleme: 12 Haziran 2024, Çarşamba
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

3 Yorum, 3 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...


Avatar - 16:03 23/06/2024 -

Sanan Aslanov

Super mənzərəsi var. Gece vaxti lap gözəl görsənir

Avatar - 21:42 13/05/2024 -

Nuray Avcı

Avatar - 22:24 19/04/2013 -

erdi

Motorlarla geçip bir türk kahvesi içmek gerçekten mükemmel, manzara, mekanın içi çok güzel yakalanan ışık ve görüntü ise harika bu tarihi yapıyı bize getirdiğiniz için teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim ERDİ YAVUZ İST. ÜNİ .COĞ.