Haritada Göster

Kılıç Ali Paşa Külliyesi

Tophane Meydanı’ndadır. Bir cami, medrese, türbe, sebil ve hamamdan oluşan küçük bir külliyedir. Uluç Ali Reis olarak da bilinen Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından 1581 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Kılıç Ali Paşa Külliyesi
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

KILIÇ ALİ PAŞA KÜLLİYESİ

Tophane Meydanı’ndadır. Bir cami, medrese, türbe, sebil ve hamamdan oluşan küçük bir külliyedir. Uluç Ali Reis olarak da bilinen Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından 1581 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın yaşlılık dönemindeki son eserlerindendir. Halk arasında anlatılan hikayeye göre, cami yaptırmak için Sultan III.Murad’dan yer isteyen Kılıç Ali Paşa’ya Kaptan-ı Derya olması yüzünden camiyi denize yaptırması söylenmiştir. Bu yüzden denizi toprakla doldurtarak kıyısına cami yaptırmıştır.

Bahçesinde sekiz mermer sütunlu ve kubbeli bir şadırvanı vardır. Ayasofya’nın planının geliştirilmiş bir örneği olan cami tam bir dikdörtgen biçimindedir. Kubbesinden sarkan XVI.yüzyıla ait bir gemici feneri 1948 yılında Deniz Müzesi’ne kaldırılmıştır.

Sağda tek şerefeli bir minare yükselir. Kılıç Ali Paşa’ya ait olan türbe, caminin bahçesinde ve kıble yönünde bulunmaktadır. Bahçe duvarının caddeye bakan kısmında ise sebil yer almaktadır. Hamam, caminin sağ tarafındadır ve bugün de kullanılmaktadır. Medrese ise hamamın deniz yönünde bulunmaktadır.

  • Kutsal Mekanlar
  • Lavabo & WC
  • Camii

Ulaşım

  • Otobüs

Sosyal İmkanlar

  • Lavabo & WC
  • Camii

Kaynak: İstanbul Gezi Rehberi

4656
Son Güncelleme: 11 Temmuz 2015, Cumartesi
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...

>