Haritada Göster

Çamlıca Kulesi - TV Kulesi

Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi veya kısaca Çamlıca Kulesi, Türkiye'nin İstanbul şehrindeki televizyon ve seyir kulesi.

Çamlıca Kulesi - TV Kulesi
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

ÇAMLICA KULESİ: İSTANBUL'UN YÜKSEKTEN KEYFİNİ ÇIKARIN

İstanbul'daki televizyon ve seyir kulesi olan Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi (Çamlıca Kulesi), Üsküdar ilçesinde Küçük Çamlıca Tepesi'nde yer alır. Toplam yüksekliği 369 m olan kulenin 221 metrelik bölümü 49 katlı betonarme yapı, 168 metrelik bölümü ise antendir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2011 yılında açtığı Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması'nda dereceye giren ve uygulanmasına devrin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi ile karar verilen yapı Eylül 2020'de tamamlanıp hizmete girdi. Açılışı ise, 29 Mayıs 2021 tarihinde yapıldı.

Kule hizmete girdikten sonra şehirdeki diğer anten ve anten kuleleri kaldırıldı. Kulede ücretli ve rezervasyonlu olarak hizmet veren iki restoran ve bir seyir terası bulunmaktadır.

Çamlıca Kulesi Mimari Tasarımı

Kule, Mimar Melike Altınışık'ın kurucusu olduğu "Melike Altınışık Architects" (MAA) tarafından tasarlanmıştır. Herhangi bir kent dokusundan bağımsız bir duruşu olan yapı, ışığı, doğayı ve mekânsal boşlukları kullanarak sürpriz karşılaşmalar yaratma; böylece insanların bakış açısını değiştirme ve farklı bakıp farklı düşünmesini sağlamak üzere tasarlandı.

Tek bir parça bir yapı olan kulenin tasarımında Osmanlı döneminde Türkler için önemli bir simge haline gelen laleden esinlenilmiştir. Kulenin ana aksı lalenin köklerini ve besleyici gövdesini; güneşe doğru yükseldikçe şekillenen seyir terası ve restoran katları henüz açmayan bir lale tomurcuğuna benzer. Giriş katından antenlerin olduğu kata kadar yükselen panaroma asansörleri, ana kabuğun iki yanında yer alır. Bu asansörler Asya ve Avrupa kıtalarını hem ayıran, hem de bütünleştiren İstanbul Boğazı'nı simgeler.

Çamlıca Kulesi Yapısının Özelikleri

Bu kuleden 100 radyo yayını, birbirlerinin güçlerini kesmeden, frekansları birbirine karışmadan, aynı yüksek kalitede yayın yapabilmektedir. Kulede bir seyir terası ve restoranı bulunmaktadır. Özel günlerde kulede ışık gösterileri yapılmaktadır.

Çamlıca Radyo & TV Kulesi yayıncılık faaliyetlerinin yanı sıra hediyelik eşya mağazası, kafeterya ve ziyaretçilerinin dünya mutfağının en lezzetli sunumlarını tadacağı restoranı ile İstanbul’un sembol yapısı olarak konumlandırılmıştır. Kule’nin eşsiz manzaraya hakim seyir terası ve interaktif aktivite alanları ile de İstanbul’un dolayısıyla ülkemizin en değerli yapılarından biridir. Çamlıca Radyo & TV Kulesi, yerli ve milli teknoloji firmalarıyla gerçekleştirilen işbirliği sayesinde ülkemizin yayıncılık kalitesini ve kapasitesini dünya standartlarına ulaştıracak ve aynı zamanda ülke kalkınmasına da ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Kule Girişlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Kuleye girişte güvenlik kuralları gereği kişisel dürbün, ateşli silahlar, kesici aletler, valiz, seyahat sırt çantası gibi eşyaların getirilmesine izin verilmemektedir. Kişisel eşyalarınızı güvenlik taramasından sonra vestiyere teslim edebilirsiniz. Seyir terasında maksimum 1.5 saat kalabilir ve bu sürenin sonunda terastan ayrılmanız gerekmektedir. Kuledeki 10 kişilik kapasiteye sahip iki panoramik asansör, ziyaretçilere hızlı ve rahat bir ulaşım imkanı sunmaktadır. Araçla gelen ziyaretçiler ise kulenin bahçesindeki belirlenmiş ücretli park alanlarını kullanabilirler. Ayrıca, tekerlekli sandalyeli ziyaretçilerimiz için tüm alanlar erişilebilir şekilde tasarlanmıştır. Kulede sigara içmek kesinlikle yasaktır ve evcil hayvan getirilmesine izin verilmemektedir. Biletlerinizi websitesinden önceden satın alabilir ve ödemesini yapabilirsiniz, ancak biletlerin alındıkları tarihte kullanılması gerekmektedir.

Rezervasyon ve Bilet Satın Almak için Tıklayınız.

Çamlıca Radyo & TV Kulesi’nin Teknik Özellikleri

Zemin Kotu : 218,00m
Kule Toplam Kat Sayısı : 45 + 4 = 49 kat
Betonarme Yapısal Yükseklik (Zemin Altı Katlar Dahil): 203,50m + 18m = 221,50m
Çelik Anten Yüksekliği : 165,50m+2,50m(gömülü)= 168,00m
Zemin Kotu Üzeri Yükseklik : 203,50m-2,50m+168,00m=369,00m
Deniz Seviyesinden Yükseklik : 218,00m + 369m = 587,00m
Toplam Yapısal Yükseklik : 369,00m + 18m = 387,00m
Seyir Katı 1 : 148,50m (+366.5m) (33.Kat)
Seyir Katı 2 : 153,00m (+371.0m) (34.Kat)
Restoran 1 : 175,50m (+393.5m) (39.Kat)
Restoran 2 : 180,00m (+398.0m) (40.Kat)

 

Adres: Küçük Çamlıca Mah. Çilehane Cad. Oyma Sok No:1 Üsküdar / İstanbul

 • Yeme İçme
 • Manzaralı Yerler
 • Kredi Kartı
 • Lavabo & WC
 • Deniz

Ulaşım

 • Özel Araç

Otopark

 • Ücretli

Yeme-İçme

 • Kredi Kartı

Sosyal İmkanlar

 • Restaurant & Kafe
 • Lavabo & WC
 • Mescit

Manzara

 • Deniz
 • Şehir
 • Boğaz

Kaynak: https://camlicakule.istanbul

208
Son Güncelleme: 05 Haziran 2024, Çarşamba
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...