Haritada Göster

Sultan Ahmet Meydanı'nda Bulunan Dikilitaş

Mısır’daki Teb şehrinde bulunan Luksor Tapınağı’nın önünden Roma İmparatoru I.Theodosios tarafından söktürülerek İstanbul’a deniz yoluyla getirilmiş olan Dikilitaş bugünkü yerine M.S. 390’da dikilmiştir.

Sultan Ahmet Meydanı'nda Bulunan Dikilitaş
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

SULTAN AHMET MEYDANI'NDA BULUNAN DİKİLİTAŞ'IN TARİHİ NASILDIR?

Mısır’daki Teb şehrinde bulunan Luksor Tapınağı’nın önünden Roma İmparatoru I.Theodosios tarafından söktürülerek İstanbul’a deniz yoluyla getirilmiş olan Dikilitaş bugünkü yerine M.S. 390’da dikilmiştir. Dikilitaş, M.Ö.1700 yıllarında Firavun III. Tutmosis için yapılmıştır. Yirmi metre yüksekliğinde pembe granit taşından yapılmış sütunun dört yüzünde Mısır hiyeroglif yazısı ile kabartma kitabeler mevcuttur. Kitabelerde eski Mısır tanrısı Amon-Ra övülmekte ve III. Tutmosis’in zaferleri anlatılmaktadır. Anıtı taşıyan iki aşamalı mermer blok üzerinde Grekçe ve Latince yazılar bulunmaktadır. Diğer yüzlerinde ise anıtın dikilişi ve araba yarışlarıyla ilgili kabartma heykeller yer almaktadır.

Ayrıca İstanbul’un en eski anıtı olma özelliğini taşıyan bu anıt At Meydanı’nın tam ortasına denk düşmektedir. Anıtın İstanbul’a getirilme sebebi bu meydanı güzelleştirmenin yanında Roma’nın Mısır’a hakimiyetini göstermektir. Sultan Ahmet Meydanı’ndaki diğer iki sütunun birisi Yunanistan’dan getirilmiştir. Diğeri Romalılara aittir. Bunun sebebi Doğu Roma’yı oluşturan ve ayakta tutan felsefe ve bilimin kaynağını göstermekti. Yani Eski Yunan ve Mısır bilgisi üzerinde yeni Roma düşüncesi ve hakimiyeti anlatılmaya çalışılıyordu. 

  • Tarihi Mekanlar
  • Lavabo & WC
  • Camii

Ulaşım

  • Özel Araç
  • Tramvay

Sosyal İmkanlar

  • Restaurant & Kafe
  • Lavabo & WC
  • Camii

Kaynak: İstanbul Gezi Rehberi- Halil Ersin Avcı

2641
Son Güncelleme: 14 Şubat 2017, Salı
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

2 Yorum, 2 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...


Avatar - 23:17 16/02/2017 -

Yasin

Avatar - 23:01 16/02/2017 -

Ferhat

Emeğinize sağlık çok güzel olmuş..