Haritada Göster

Süleymaniye Camii - Mimar Sinan'ın Kalfalık Eseri

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında İstanbul'da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir.

Süleymaniye Camii - Mimar Sinan'ın Kalfalık Eseri
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

MİMAR SİNAN'IN KALFALIK ESERİ SÜLEYMANİYE CAMİİ

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında İstanbul'da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir.

Mimar Sinan'ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Süleymaniye Camii Klasik Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Yapımından günümüze dek İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine karşın, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamıştır. Dört fil ayağı üzerine oturan camidir.

Cami, içindeki kandil islerini temizleyecek hava akımına uygun inşa edilmiştir. Yani cami içinde, yağ lambalarından çıkan islerin tek bir noktada toplanmasını sağlayan bir hava akımı oluşturacak şekilde inşa edilmiştir. Camiden çıkan isler ana giriş kapısının üzerindeki odada toplanmış ve bu isler mürekkep yapımında kullanılmıştır.

28 revakın çevrelediği cami avlusunun ortasında dikdörtgen şeklinde bir şadırvan bulunmaktadır. Caminin kıble tarafında içinde Kanuni Sultan Süleyman'ın ve eşi Hürrem Sultan'ın bulunduğu bir hazire mevcuttur. Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesinin kubbesi yıldızlarla donanmış gökyüzü imajını vermesi için, içeriden, metalik plakalar arasına yerleştirilmiş pırlantalarla (elmaslarla) süslenmiştir.

Cami süslemeleri açısından sade bir yapıya sahiptir. Mihrap duvarındaki pencereler vitraylarla süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üzerinde yer alan çini madalyonlarda Fetih Suresi, caminin ana kubbesinin ortasında ise Nur Suresi yazılı bulunmaktadır. Caminin hattatı Hasan Çelebi'dir.

Süleymaniye camiinin 4 minaresi vardır. Bunun nedeni Kanuni'nin İstanbul'un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefininde Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işaretidir.

Cami, medreseler, darüşşifa, darülhadis, çeşme, darülkurra, darüzziyafe, imaret, hamam, tabhane, kütüphane ve dükkânlardan meydana gelen külliyede Mimar Sinan'ın türbesi dış avlu duvarlarının karşısında mütevazı küçük bir yapıdır.

Osmanlı külliyeleri içinde Fatih külliyesinden sonra ikinci büyük külliye Süleymaniye külliyesidir. Külliye İstanbul yarımadasının Haliç, Marmara, Topkapı Sarayı ve Boğaziçi'ni gören ortadaki en yüksek tepesinde inşa edilmiştir.

Süleymaniye Camii, 1960’lı yıllardaki restorasyonunda sonra günümüze kadar kısmi onarımlar geçirmiştir. Vakıflar tarafından 2007 yılında restorasyonuna alınan cami, 2010 yılında bitirilerek ibadete açılmıştır. Restorasyon çalışmalarında, eser bünyesindeki bütün çimento esaslı sıva ve derzler raspa edilmiş, raspa çalışmalarından sonra özgün kalem işlerine ulaşılmış ve yüzeylerin konservasyonu yapılarak koruma altına alınmıştır. Raspa çalışmaları sırasında, eser bünyesinde hiç bilinmeyen çini panolar açığa çıkarılmıştır, koruma önlemleri alınmıştır. Cephe temizliği yapılarak taş yüzeylerde sağlamlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Çatılarda kurşun örtü ve alt yapısı yenilenmiştir. Ahşap mimari elemanların ilaçlanması, temizliği, bozulan yüzeylerin onarımı ve geleneksel cilası yapılmıştır. Dış avlu duvarların ve kapıların da özgün dokusu ortaya çıkarılarak restore edilmiş, çevre düzenlemesi yapılmıştır.

 • Kutsal Mekanlar
 • Metro
 • Ücretsiz
 • Lavabo & WC
 • Camii
 • Deniz


Ulaşım

 • Metro
 • Özel Araç

Otopark

 • Ücretsiz

Sosyal İmkanlar

 • Lavabo & WC
 • Camii

Manzara

 • Deniz
8346
Son Güncelleme: 01 Mayıs 2024, Çarşamba
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...

>