Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı İstanbul’un merkezinde yer alan dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşısıdır. Kapalı Çarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır.

Kapalı Çarşı
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

KAPALI ÇARŞI

Kapalı Çarşı İstanbul’un merkezinde yer alan dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşısıdır. Kapalı Çarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, altmıştan fazla sokağı, üç binden fazla dükkanı ile Kapalı Çarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site, zaman içerisinde gelişip büyümüştür.

Beyazıt Cami ile Nur-ı Osmaniye Camii arasında büyük bir alanı kaplayan çarşı İstanbul’un fethinden hemen sonra Ayasofya Camii’ne gelir getirmesi amacıyla kurulmaya başlanmıştır. Çarşı kurulduğu günden bugüne, yoğunluğunu hiç kaybetmeyen önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Çarşının mimarisi Bursa Ulu Cami’nin mimarisine benzemektedir. On iki büyük ayak üzerinde yirmi kubbesi vardır. Çarşı, birçok yangın ve deprem felaketi geçirmiş ve birçok kez onarılmıştır. Bir külliye şeklinde inşa edilmiş gibidir. İçerisinde çarşı, dükkân, bedesten, depo, han, han odası, mescit gibi kısımları vardır.

Fesciler, serpuşçular, feraceciler, perdahçılar, terlikçiler, kuyumcular, aynacılar ve kalpakçılar gibi geçmişteki iş kollarının bulundukları yerlere bu iş kollarının isimleri verilmiştir. Lonca sistemine göre bu meslek grupları çarşının içerisinde belirli bölgelere yerleştirilmişlerdir. Günümüzde bu meslek gruplarından sadece birkaçı kalmıştır.

Çarşı, günümüzde turistlerin uğrak mekânlarından biridir. Eski Kapalı Çarşı esnafı sessiz ve dürüst olmasıyla meşhurdur.

Çarşının kubbeleri kurşun kaplıdır. Eskiden burası güvenilir yerlerin başında geldiği için burada insanlar değerli eşyalarını korkmadan saklayabiliyorlardı. Çünkü çarşının her tarafında bekçi olduğu gibi kapıları da kapatılırdı.

Kapalı Çarşı’nın belli başlı üç büyük kapısı vardır: Beyazıt Kapısı, Fesciler Kapısı, Sahaflar Kapısıdır. Diğer kapıları ise Kürkçüler Kapısı, Nur-ı Osmaniye Kapısı, Mahmut Paşa Kapısı, Mercan Kapısı, Tacirler Kapısı, Örücüler Kapısı’dır.

Kapalı Çarşı’da günümüzde çeşitli seramik, deri, vb. eşyalarla, ağırlıklı olarak mücevherat ve altın ticareti yapılır.

  • Alışveriş
  • Tarihi Mekanlar

Ulaşım

  • Tramvay
  • Otobüs

Kaynak: İstanbul Gezi Rehberi

8880
Son Güncelleme: 11 Temmuz 2015, Cumartesi
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...