Haritada Göster

Hırka-i Şerif Camii

Fatih’in Karagümrük mevkiinin en güzel yapılarından biridir. Yüksek bir yere yapılmıştır. Cami 1851 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır.

Hırka-i Şerif Camii
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

HIRKA-İ ŞERİF CAMİİ

Fatih’in Karagümrük mevkiinin en güzel yapılarından biridir. Yüksek bir yere yapılmıştır. Cami 1851 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Yakın bir tarihte yapılmasına rağmen mimarının kim olduğu bilinmemektedir. Balyan ailesi tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir.

Hz.Muhammed (s.a.v) ‘in Veysel Karani’ye hediye ettiği hırka burada saklanmaktadır. Hırka, ramazan ayında ziyarete açılır. Cami, adını bu mukaddes eşyadan almıştır. 17.yüzyılda Sultan I.Ahmet’in fermanı ile hırka, onu muhafaza eden Karani’nin torunları olan Üveys ailesinden alınarak İstanbul’a getirilmiştir. Çeşitli yerlerde muhafaza edildikten sonra Sultan Abdülmecid’in mukaddes emaneti muhafaza için yaptırdığı bu camiye konulmuştur. Caminin üst katında hünkar dairesi vardır. Bunun yanında hırkanın hediye edildiği Üveys ailesine saygı için de bir bölüm yapılmıştır.

Ön cephesinin farklı bir havası vardır. Tek şerefeli iki minaresi bulunmaktadır. Bunların tepeleri sütun başlığının tepesine benzer. Avlunun üç girişi vardır. Ahşap kapılar dikkat çekicidir. Mihrap, minber ve kürsü dönemin mimarisini yansıtır. Bunlarda rokoko tarzı bir mimari vardır. İşlemeler ve süslemelerde dönemin ünlü Hattatı Mustafa İzzet’in damgası vardır. Ayrıca caminin banisi Sultan Abdülmecid’in kendi el yazısı ile yazdığı levhalar minberin üstünde yer alır. Günümüzde ziyaretçi akınına uğrayan camiler arasında yer alır.

  • Kutsal Mekanlar
  • Tarihi Mekanlar
  • Lavabo & WC
  • CamiiUlaşım

  • Otobüs

Sosyal İmkanlar

  • Lavabo & WC
  • Camii

Kaynak: İstanbul Gezi Rehberi

4495
Son Güncelleme: 19 Nisan 2024, Cuma
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...

>