Galata Kulesi

Tarihteki ilk uçuş 17.yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kollarına taktığı tahta kanatlarla gerçekleştirilmiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesinden Üsküdar semtine uçmayı başarmıştır.

Galata Kulesi
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

GALATA KULESİ

Galata Kulesi, dünyanın en eski ve Galata’nın en önemli kulelerinden birisidir. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 507 yılında Fener kulesi olarak ahşaptan inşa edilmiş, 1348 yılında ise Cenevizlilerin idaresine geçmiştir. Kule, İsa Kulesi adıyla yığma taştan yeniden yapılmıştır. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethetmesiyle kule Osmanlı yönetimine geçmiştir. 15.yüzyılda zindan olarak kullanılan kule 16.yüzyılda yangın kulesi olarak kullanılmıştır. Tarihteki ilk uçuş 17.yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kollarına taktığı tahta kanatlarla gerçekleştirilmiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesinden Üsküdar semtine uçmayı başarmıştır. 1832 yılındaki Galata Yangını nedeniyle hasar gören kule 2.Mahmut tarafından yeniden onarılıp işaret kulesi olarak kullanılmıştır. 1967 yılında yapılan restorasyonun ardından bugün ki görünümüne ulaşmış ve turistik tesis olarak işletmeye açılmıştır. Böylece İstanbul’un tarihi semti Galata, ismini kuleye vermiştir. Bu kule Cenevizlilerden kalan en önemli yapıttır.

Galata Kulesi, Karaköy-Taksim arasında bulunuyor. Bu kuleye çıkış ücretli. Fakat yukarıda sizi muhteşem manzara bekliyor. İstanbul’un tarihini 360 derece görme imkânı sağlıyor. Bu kule de Kız Kulesinde olduğu gibi üst katı restaurant olarak görmek mümkün. Güneşin batışını buradan izlemeye doyum olmaz herhalde?

  • Tarihi Mekanlar
  • Manzaralı Yerler
  • Lavabo & WC
  • Deniz


Sosyal İmkanlar

  • Restaurant & Kafe
  • Lavabo & WC

Manzara

  • Deniz
4982
Son Güncelleme: 10 Haziran 2022, Cuma
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...