Haritada Göster

Büyük Postane- PTT İstanbul Müzesi

Türkiye’nin en büyük pota binası olan bu binanın inşaatına Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak hizmet vermek üzere 1905 yılında başlanmıştır.

Büyük Postane- PTT İstanbul Müzesi
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

BÜYÜK POSTANE - PTT İSTANBUL MÜZESİ NEREDE?

Türkiye’nin en büyük posta binası olan bu binanın inşaatına Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak hizmet vermek üzere 1905 yılında başlanmıştır.

1909 yılında inşaatı tamamlanan binanın adı 1930’larda ‘’Yeni Postane ‘’, sonradan ‘’Büyük Postane’’ olmuştur. Yapı, mimar Vedat Tek’in ilk eseridir. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerindendir. Giriş kapısı üst tarafında çini işlemeli olarak Osmanlıca ‘’Posta Telgraf Nezareti’’ yazılıdır.

Dört katlı ve 3200 metrekarelik binanın girişi basamaklarla yükseltilmiş ve ön cephesinin her iki köşesi de öne çıkarılıp, yükseltilerek üzerleri kubbe ile kapatılmıştır. Binanın içinde 3 kat boyunca yükselen dikdörtgen bir orta mekan ve bunu çevreleyen odalar vardır. Süslemelerde 16.yüzyıl Osmanlı üslubu hakimdir. Cephe, yontma taş ve mermerdendir. Tuğlalarını Vedat Tek’in özel olarak tasarladığı sanılır. Ana giriş oldukça büyük bir salona açılır. Çatıya dek yükselen tavan, turuncu ve mavi renk ağırlıklı camlarla kaplıdır.

Bina 1937-1936 yılları arasında İstanbul Radyoevi olarak da hizmet vermiştir. 1958 yılında tamamen posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermekte, giriş katında ise tam teşekküllü bir postane (Sirkeci PTT Merkezi) yer almaktadır. İçinde ülkenin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir müze bulunmaktadır.

  • Tarihi Mekanlar

Ulaşım

  • Özel Araç
  • Tramvay
  • Otobüs
3937
Son Güncelleme: 12 Şubat 2017, Pazar
Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş

Yorumlar

0 Yorum, 0 İnceleme

Yorum Yaz

Yorum yazmadan sadece puanlama yapabilirsiniz...